Botanická zahrada Spojených států se nachází v hlavním městě americké unie Washingtonu, v těsné blízkosti světoznámého Capitolu. Je řízena Kongresem Spojených států amerických.
United States Botanic Garden

United States Botanic Garden

Počátky zahrady se datují rokem 1816, kdy bylo rozhodnuto založit ve Washingtonu zahradu, která by sbírala, pěstovala a distribuovala rostliny Ameriky, ale i dalších částí světa. V roce 1820 Kongres USA rozhodl vybudovat zahradu západně od Capitolu.
V roce 1842 přivezla americká výzkumná expedice, která cestovala po jižních mořích, řadu živých rostlin. Byly to druhy v podstatě z celého světa a právě tyto rostliny se staly základem sbírky této zahrady. Zprvu je umístli do speciálně postaveného skleníku, který se nacházel za americkým patentovým úřadem, později do zahrad Columbijského institutu.
Na dnešní místo se zahrada dostala až v roce 1933. Zahrada v současnosti zahrnuje skleník, několik akrů sousedních pozemků, venkovní výstavní zahrady v Bartholdiho parku a administrativní budovu. Bartholdiho park byl založen v roce 1932 a v posledních desetiletích byl přestaven a stále je upravován podle nejmodernějších zahradních trendů.
United States Botanic Garden
V zahradě je umístěno na 13 tisíc rostlin, z nichž stojí za zmínku především sbírky užitkových a léčivých rostlin, kaktusů a sukulentů, masožravých rostlin, bromélií, cykasů a kapradin. Zdejší kolekce orchidejí obsahuje na 5 tisíc druhů, výjimečnou je také sbírka vzácných a ohrožených druhů Havajských ostrovů, která byla do zahrady umístěna v roce 2003.
United States Botanic Garden
Zdejší rozsáhlý skleník je rozdělen do několika sekcí. Jeho střední část s příznačným názvem Jungle je osázena rostlinami tropických deštných pralesů, jižní expozice schraňuje druhy jihu Spojených států a Mexika, nedaleko odtud je umístěna expozice s ohroženými a chráněnými druhy. V západní galerii skleníku najdeme expozici pod názvem Rostliny a kultura, která návštěvníkům představuje, jak rostliny v historii dokázaly ovlivňovat lidskou existenci, naši symboliku, ornamentiku, lidské zdraví i práci. Určitě zajímavá je také část věnovaná živým fosiliím – jakási cesta do pravěku ve stínu kapradin a cykasů.
United States Botanic Garden
Washingtonská United States Botanic Garden slouží také jako záchranná stanice pro exempláře druhů spadajících pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES, které byly zabaveny na hranicích USA.
United States Botanic Garden
Už od 19. století spolupracuje zahrada s botanickým ústavem Národního muzea ve Washingtonu (Department of Botany at the National Museum of Natural History, Smithsonian Institution), v němž se nachází Herbář Spojených států. Ten obsahuje celkově 4,8 milionu herbářových položek.
United States Botanic Garden
Stránky zahrady: United States Botanic Garden
Fotografie: © United States Botanic Garden, First Street, Washington, DC, USA.