Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny se nachází v jižní části Kyjeva, na vysokém pravém břehu Dněpru. Byla založena v roce 1936 a dnes se rozkládá na ploše 1,3 km2. Na této ploše najdeme i dva kláštery, na nejvyšším místě zahrady se nachází Svatotrojický klášter a v jednom z nejnižších míst, poblíž řeky Dněpr, již na hranici zahrady, se nachází Vydubický klášter. Fotografie Vydubického kláštera – pořízená z oddělení šeříků v době květu – patří k nejčastěji publikovaným snímkům v různých propagačních mediích Kyjeva. Botanická zahrada je pojmenována podle prvního poválečného ředitele, akademika Mikoly M. Griška (1901–64), který výrazně přispěl k obnově a rozvoji zahrady zničené během 2. světové války.
Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny
Nejrozsáhlejší částí zahrady jsou unikátní floristické komplexy, které představují nejdůležitější rostlinná společenstva Ukrajiny i bývalého Sovětského svazu. Ukrajinskou vegetaci představují oddělení: Lesy rovin Ukrajiny, Ukrajinské Karpaty, Stepi a Krym. Bývalý Sovětský svaz připomínají oddělení: Kavkaz, Střední Asie, Altaj a západní Sibiř a Dálný východ. Ve všech odděleních byl upraven terén tak, aby připomínal příslušnou geografickou oblast, a tak nejvyšším bodem zahrady je uměle navršená hora Hoverla.
Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny
Nejudržovanějšími a nejnavštěvovanějšími částmi botanické zahrady bezesporu jsou dendrárium, sbírka šeříků, sbírka šácholanů, rosárium, sbírka trvalek, alpinum a labyrint. Především pro odbornou práci slouží rozsáhlé oddělení ovocných stromů, ale i menší oddělení ořechů. Botanická zahrada má rozsáhlou sbírku okrasných rostlin čítající 3400 taxonů a její pracovníci se věnují šlechtění nových kultivarů. Specializují se především na chryzantémy, jiřiny, hvězdnice, kosatce, mečíky, pivoňky, plaménky a trávy vhodné do často sečených trávníků. Botanická zahrada také spravuje herbář Národní akademie věd, který čítá asi 150 000 položek.
Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny
Ve středu zahrady se nachází skleník tropické a subtropické flóry rozkládající se na ploše 5000 m2. V něm se nachází sbírka asi 350 druhů orchidejí, sbírka kaktusů a sukulentů a také sbírka užitkových rostlin tropů a subtropů. V botanické zahradě nechybí oddělení vzácných rostlin Ukrajiny a velmi zajímavé je i rozsáhlé oddělení popínavých rostlin. Najdeme zde i sbírku javorů nebo bobovitých.
Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny
Botanická zahrada se i přes zjevně omezený rozpočet stále rozvíjí a pořádá také periodické výstavy, jako jsou např. výstava bonsají, pěnišníků, azalek, ale i výstavy plazů, hmyzu či soch. Její návštěva potěší i nebotaniky nádhernými výhledy na Dněpr a jeho nižší levý břeh.
Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny
Přístupná je denně, od května do srpna od 8.30 do 21.00 h. Od září do dubna od 8.00 h do soumraku. Tropický skleník je přístupný v pracovní dny od 10.00 do 16.00 h, v sobotu a neděli od 11.00 do 17.00 h. V pondělí a úterý je zavřený. Vstupné je 20 hřiven, do skleníku navíc 5 hřiven. Přístup do botanické zahrady je nejlepší ze stanice metra Pečerskaja autobusem č. 62 a trolejbusem č. 14 na konečnou stanici.
Zahrada Kyjev
Fotografováno ve dnech 4. a 5. 8. 2012.