Jedna z nejznámějších marrákešských zahrad o rozloze asi 9000 m2 je skrytá za vysokými vnějšími zdmi. Dnes tu roste na 350 druhů rostlin dovezených z pěti kontinentů. Budovy i další architektonické doplňky mají výrazné barvy, které jim dal tvůrce zahrady, orientalistický malíř Jacques Majorelle, ovlivněný marockou barevností.
Mladý francouzský malíř Jacques Majorelle (1886-1962) se rozhodl usadit v Marrákeši. V roce 1924 získal pozemek na okraji palmerie, nechal postavit vilu s ateliérem a kolem postupně během 40 let vybudoval zahradu inspirovanou arabskými islámskými patiovými zahradami – soustředěnou kolem vodní nádrže a kanálu, protkanou cestičkami mezi skupinami rostlin. Nechybí tu kolonáda, altány a fontány.
Vila navržená architektem Paulem Sinoirem ve stylu art deco má dekorace odvozené z marocké architektury. Zahradu doplňují zdobné prvky, keramické obklady a barevné nádoby. Malíř použil na budovy v zahradě elegantní modrou barvu – intenzivní odstín modré, která je dnes známá jako „Majorelle blue“.
Rostliny pocházejí z celého světa. Svoje oddíly mají bambusy, palmy a kaktusy; u těchto skupin jsou nyní informační tabule se jmény jednotlivých druhů. Některé palmy jsou více než stoleté.
V roce 1947 malíř otevřel svou zahradu veřejnosti. Po jeho smrti v roce 1962 ale zahrada i budovy chátraly. Dokonce bylo v plánu na místě zahrady postavit obytné domy. V roce 1980 získali zahradu módní návrhář Yves Saint Laurent a Pierre Bergé a zachránili ji před realitními developery. Zahradu nechali obnovit, doplnit dalšími druhy rostlin a znovu ji otevřeli veřejnosti. Po smrti Yves Saint Laurenta v roce 2008 byl jeho popel rozptýlen v zahradě.
Dnes vlastní zahradu Fondation Jardin Majorelle. V ateliéru vily je umístěno Muzeum berberského umění Pierre Bergého a v sousedství zahrady muzeum Yves Saint Laurenta.
Fotografováno dne 2. 4. 2025.