Chrám Čišaku-in v Kjótu vznikl na místě ještě staršího chrámového komplexu ze 14. století, který byl zhruba po dvou stovkách let zbourán, což je však v Japonsku věc zcela běžná.
V roce 1598 zde tedy vznikla na popud šóguna Tokugawa Ieyasu škola Šingon buddhismu a zahrada, na jejímž návrhu se podíleli hlavní kněz kláštera Cujo Hakunio a čajový mistr Sen no Rikjú. Požár v roce 1947 však poničil kromě budov i většinu rostlin, a tak byl areál nákladně rekonstruován včetně uzavřené zahrady cubo niwa – ta se také někdy označuje termínem „zahrada ve dvorku“.
Tento styl zahrady slouží převážně pouze k pozorování. Návštěvník je usazen na vyhlídkové terase, která se táhne podél východního břehu jezírka a sleduje protější břeh, který je tvořen desítkami velice precizně vyskládaných kamenů. Podle svého tvaru a umístění mají speciální jména, třeba kámen strážce, kámen uctívání, kámen perfektního pohledu, kámen vodní hladiny, kámen měsíčního stínu apod. Mezi kameny pak vyrůstají stovky miniaturizovaných dřevin, které jsou upraveny tak, aby vše připomínalo výsek reálné krajiny, pouze náležitě zmenšený. Věřte nevěřte, zjistila jsem, že tato zahrada má představovat skutečnou krajinu oblasti Lu-šan v jižní Číně (provincie Ťiang-si). Dojem dotváří i malý vodopád. Pozorovatel pak získává pocit jakéhosi nadhledu nad reálným životem a lépe se mu medituje.
Na západním břehu jezírka je umístěn i čajový domek, který je propojen se zbytkem zahrady kamenným mostkem. Na opačné, kratší straně vodní plochy je další most, tentokrát dřevěný.
Důležitou součástí zahrady jsou i obyvatelé jezírka – kapříci koi mnoha barev symbolizují štěstí a bohatství, zatímco želva je symbolem dlouhověkosti.
Návštěvník by neměl opomenout si při odchodu prohlédnout i interiér chrámu, milovník přírody určitě ocení slavné malby třešní a javorů od malíře Hasegawa Tohaki a nejen je.
V areálu je i několik menších zenových zahrádek v klasickém stylu, jejichž součástí jsou plochy uhrabaného bílého písku a shluky kamenů, které lze pozorovat z krytých průchozích teras.
Každým rokem 15. června probíhají v této zahradě slavnosti „Festival zelených listů“, které oslavují narozeniny zakladatele Šingon buddhismu, mnicha jménem Kúkai (空海), jež je také známý posmrtným jménem Kóbó Daiši.
Fotografováno dne 22. 10. 2014.