Botanická zahrada Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru (zkráceně UBC Botanical Garden) byla založena v roce 1916 – je tedy nejdéle fungující botanickou zahradou Kanady. Jejím zakladatelem a zároveň prvním ředitelem byl skotsko-kanadský botanik John Davidson.
Původním posláním této zahrady byl průzkum nativní květeny západokanadské Britské Kolumbie. V současnosti se zahrada zaměřuje na studium rostlin celého mírného pásma, především pak druhů asijských, alpínských, pozornost si však stále zasluhují i rostliny domácí. Důraz je kladen na popularizaci botaniky, ochranu rostlin a studium biodiverzity, avšak zahrada výrazně působí i v oblasti vědy, je sídlem UBC Centre for Plant Research. Připomeňme, že na univerzitě Britské Kolumbie působil i významný český botanik Vladimír Krajina (1905–93).
Na 44 hektarech je zde soustředěno na 6500 taxonů, což úhrnem představuje více než 40 tisíc exemplářů rostlin. UBC Botanical Garden je tak v počtu pěstovaných rostlin druhou největší zahradou v Kanadě. Nejšířeji jsou ve sbírkách zastoupenými rody Acer, Clematis, Cornus, Epimedium, Eucalyptus, Hebe, Lindera, Magnolia, Populus, Rhododendron, Sorbus a druhy z čeledí Lardizabalaceae a Styracaceae.
Největší částí zahrady je David C. Lam Asian Garden, která zahrnuje druhy východní Asie, především z Tibetu, Číny, Japonska a Koreje. Najdeme tu například největší americkou sbírku šácholanů (Magnolia) a také jednu z největších amerických sbírek pěnišníků (Rhododendron).
Cennou součástí UBC Botanical Garden je jednohektarová japonská zahrada Nitobe Memorial Garden, která bývá řazena k pěti nejvýznamnějším japonským zahradám nacházejícím se mimo území vlastního Japonska. Byla pojmenována na počest japonského diplomata Inazo Nitobe (1862–1933), který se zasloužil o prolomení kulturní izolace Japonska. Je zde důsledně dbáno na to, aby každý strom, kámen i zahradní architektonický prvek odrážel pro japonskou zahradu příznačné filozofické pojetí a napomáhal symbolickému ztvárnění přírody.
Významná je také sbírka vysokohorských rostlin E. H. Lohbrunner Alpine Garden. Je rozčleněna podle geografických oblastí světa, objevíme tady rostliny ze Severní Ameriky, And, ale i Kanárských ostrovů, marockého Atlasu, Středozemí, Malé Asie, jižní Afriky i Nového Zélandu.
Původní květena Britské Kolumbie je veřejnosti představena zhruba na čtyřech hektarech v expozici pobřežního lesa. Zahrada provozuje také specializovanou internetovou stránku, která zaznamenává druhy rostlin z této geografické oblasti – www.bcflora.org
Flóra východní části Severní Ameriky je zahrnuta v dendrologické části nazvané Carolinian Forest. Semena zde vysazených rostlin byla sbírána ve východní Kanadě a v pobřežních oblastech americké Severní i Jižní Karolíny a Georgie. Celkově zde v současnosti roste zhruba 300 exemplářů stromů a keřů, což představuje více než 100 taxonů. Hodnotné jsou zdejší sbírky liliovníků (Liriodendron) nebo javorů (Acer). Dřeviny jsou samozřejmě doplněny i o byliny z této oblasti.
V UBC Botanical Garden najdeme také zajímavou zahradu s léčivými a užitkovými rostlinami.
Zahrada se podílí i na introdukování nových druhů rostlin do Severní Ameriky a spolupracuje na vytváření kanadské národní semenné banky. Vydává také vlastní odborný časopis Davidsonia.
Stránky zahrady: UBC Botanical Garden and Centre for Plant Research
Fotografie: © UBC Botanical Garden, Vancouver, British Columbia, Canada.