Národní botanická zahrada M. M. Griška Národní akademie věd Ukrajiny (Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка НАН України) se nachází v jižní části Kyjeva, na vysokém pravém břehu Dněpru. Byla založena v roce 1936 a dnes se rozkládá na ploše 1,3 km2. Na této ploše najdeme i dva kláštery, na nejvyšším místě zahrady se nachází Svatotrojický klášter a v jednom z nejnižších míst, poblíž řeky Dněpr, již na hranici zahrady, se nachází Vydubický klášter. Fotografie Vydubického kláštera – pořízená z oddělení šeříků v době květu – patří k nejčastěji publikovaným snímkům v různých propagačních mediích Kyjeva. Botanická zahrada je pojmenována podle prvního poválečného ředitele, akademika Mikoly M. Griška (1901–64), který výrazně přispěl k obnově a rozvoji zahrady zničené během 2. světové války.
Nejrozsáhlejší částí zahrady jsou unikátní floristické komplexy, které představují nejdůležitější rostlinná společenstva Ukrajiny i bývalého Sovětského svazu. Ukrajinskou vegetaci představují oddělení: Lesy rovin Ukrajiny, Ukrajinské Karpaty, Stepi a Krym. Bývalý Sovětský svaz připomínají oddělení: Kavkaz, Střední Asie, Altaj a západní Sibiř a Dálný východ. Ve všech odděleních byl upraven terén tak, aby připomínal příslušnou geografickou oblast, a tak nejvyšším bodem zahrady je uměle navršená hora Hoverla.
Nejudržovanějšími a nejnavštěvovanějšími částmi botanické zahrady bezesporu jsou dendrárium, sbírka šeříků, sbírka šácholanů, rosárium, sbírka trvalek, alpinum a labyrint. Především pro odbornou práci slouží rozsáhlé oddělení ovocných stromů, ale i menší oddělení ořechů. Botanická zahrada má rozsáhlou sbírku okrasných rostlin čítající 3400 taxonů a její pracovníci se věnují šlechtění nových kultivarů. Specializují se především na chryzantémy, jiřiny, hvězdnice, kosatce, mečíky, pivoňky, plaménky a trávy vhodné do často sečených trávníků. Botanická zahrada také spravuje herbář Národní akademie věd, který čítá asi 150 000 položek.
Ve středu zahrady se nachází skleník tropické a subtropické flóry rozkládající se na ploše 5000 m2. V něm se nachází sbírka asi 350 druhů orchidejí, sbírka kaktusů a sukulentů a také sbírka užitkových rostlin tropů a subtropů. V botanické zahradě nechybí oddělení vzácných rostlin Ukrajiny a velmi zajímavé je i rozsáhlé oddělení popínavých rostlin. Najdeme zde i sbírku javorů nebo bobovitých.
Botanická zahrada se i přes zjevně omezený rozpočet stále rozvíjí a pořádá také periodické výstavy, jako jsou např. výstava bonsají, pěnišníků, azalek, ale i výstavy plazů, hmyzu či soch. Její návštěva potěší i nebotaniky nádhernými výhledy na Dněpr a jeho nižší levý břeh.
Přístupná je denně, od května do srpna od 8.30 do 21.00 h. Od září do dubna od 8.00 h do soumraku. Tropický skleník je přístupný v pracovní dny od 10.00 do 16.00 h, v sobotu a neděli od 11.00 do 17.00 h. V pondělí a úterý je zavřený. Vstupné je 20 hřiven, do skleníku navíc 5 hřiven. Přístup do botanické zahrady je nejlepší ze stanice metra Pečerskaja autobusem č. 62 a trolejbusem č. 14 na konečnou stanici.
Fotografováno ve dnech 4. a 5. 8. 2012.