Královské botanické zahrady Trinidadu a Tobaga (Royal Botanic Gardens of Trinidad and Tobago) se nacházejí v trinidadském hlavním městě Port of Spain, najdeme je severně od rozsáhlého parku Queen’s Park Savannah. Byly založeny už v roce 1818 sirem Ralphem Woodfordem, tehdejším guvernérem kolonie. Rozkládají se na území o rozloze 20 hektarů, na místě, kde se kdysi nacházel cukrovar rodiny Peschierů.
Převážně veřejný park je zelenou oázou a vlídným útočištěm před uspěchaným městským ruchem. Nachází se tady piknikové přístřešky a lavičky. Zastíněné dlážděné chodníky vybízejí ke klidným procházkám. V celém areálu se může běhat a cvičit. Všechny střední školy v Port of Spain pořádají do zahrady exkurze, kde se studenti seznamují se zdejšími stromy, jejich listy, květy a plody. Je otevřený denně od 6 do 18 hodiny a vstup je zdarma.
Panuje tu tropické podnebí s výrazným obdobím sucha (od ledna do května) a obdobím dešťů (od června do prosince). Průměrnou roční teplota je 28 °C a průměrné srážky činí 1526 mm za rok.
Trinidadské Royal Botanic Gardens patří mezi nejstarší botanické zahrady v anglicky mluvícím Karibiku. Během prvních sta let se na jejich výstavbě podepsalo pět kurátorů, kteří vysadili v zahradě velké množství stromů, přispěli k její dnešní podobě a odvedli mnoho práce při sběru, pojmenovávání a registraci rostlin na ostrově. O podobu zahrad se zasloužili například skotský zahradník a sběratel rostlin William Purdie, německý lékárník a botanik Hermann Crüger nebo anglický přírodovědec a cestovatel Henry Prestoe – všichni zároveň významně přispěli k rozšíření znalostí o místní floře a zasloužili se o založení Národního herbáře, který se nyní nachází na University of West Indies (UWI).
Přibližně 700 dřevin pochází z celého světa, z nichž 13 % je z Trinidadu a Tobaga. Nachází se tu sbírky bylinných, hospodářských i sukulentních rostlin. V době doznívající covidové epidemie, kdy jsme zahradu navštívili, byly uzavřeny všechny vnitřní prostory, včetně orchidejového domu, který se pyšní více než 70 druhy původních orchidejí. Zchátralý skleník s anturiemi byl také nepřístupný.
V rozsáhlém parku mezi palmami Thrinax radiata a Roystonea oleracea, juvii ztepilou (Bertholletia excelsa) a kvetoucími stromy Pseudobombax ellipticum, Saraca thaipingensis, Spathodea campanulata, Tabebuia rosea, pobíhají veverky měnivé (Sciurus granatensis) a v korunách dřevin poletuje mnoho ptáku, například drozd olivovohnědý (Turdus nudigenis), amazoňan žlutohlavý (Amazona ochrocephala), tyran bentevi (Pitangus sulphuratus) nebo vlhovec chocholatý (Psarocolius decumanus).
Součástí areálu je malý hřbitov s polorozpadlými náhrobky, na kterém byli od roku 1819 pohřbíváni guvernéři Trinidadu a jiné významné osoby.
S botanickou zahradou sousedí na západě Emperor Valley ZOO, založená v roce 1952 guvernérem Sirem Hubertem Elvinem Rancem.
Na východní hranici zahrady se nachází veřejnosti nepřístupný President’s House, oficiální rezidence prezidenta Trinidadu a Tobaga. Byla postavena v roce 1876, kamenná fasáda je z místního modrého vápence, budova obsahuje viktoriánské sloupy a zábradlí s klenutými portály a lodžiemi. V roce 2018 se stala hlavou státu poprvé žena Paula-Mae Weekes.
V nedalekém okolí stojí bizarní skupina domů nazývaných „Sedm statečných“, které byly postaveny v letech 1904–10 díky soupeřícím plantážníkům. Každý z nich se snažil překonat svého souseda co do velkoleposti svého domu. Mezi nejkrásnější patří Queen’s Royal College v německém renesančním stylu, benátský palazzo Whitehall nebo Killarney postavený podle sídla královny Viktorie v Balmoralu. Žádný z domů není veřejnosti přístupný.
Fotografováno dne 24. 1. 2022.