V kráteru dávno vyhaslé sopky na jihovýchodním cípu ostrova Oahu (USA, Havajské ostrovy) je umístěna botanická zahrada Koko Crater Botanical Garden. Využívá horkého suchého mikroklimatu k pěstování suchomilných a pouštních rostlin. Na ploše asi 60 akrů představuje rostliny pocházející z Havajských ostrovů, ale i tropické druhy africké a americké, mnohé z nich jsou vzácné a ohrožené.
Sopečný tufový kužel Koko Crater vznikl asi před 10 000 lety při poslední sopečné činnosti na ostrově Oahu. Nejvyšší bod okraje kráteru dosahuje 368 m, svahy prudce klesají a ohraničují a chrání kalderu s mikroklimatem podobným pouštím. V kráteru byla v roce 1958 vyčleněna plocha asi 200 akrů s dlouhodobým cílem přeměnit ji na botanickou zahradu a pěstovat především vzácné a ohrožené suchomilné rostliny. Zahrada je součástí botanických zahrad Honolulu a stále je ve výstavbě; počet dosud vysazených dřevin činí asi 200 druhů, přibývají další a osázená plocha se rozšiřuje. Zvláštní důraz je kladen na zachování vysoce ohrožených druhů domácí havajské flóry.
Expozice jsou umístěny na dně vnitřního kráteru a na dolní části jeho svahů. Od vstupní brány vede vnějším kráterem cesta lemovaná pestrými kultivary zástupců rodů Plumeria, Bougainvillea a jiných popínavých rostlin. Asi 3,2 km dlouhá okružní nezpevněná cesta vnitřním kráterem pak prochází jednotlivými expozicemi zasazenými v původním porostu, kterému dominují domácí druh koa haole (Leucaena leucocephala) a zdomácnělý kiawe (Prosopis pallida).
Sbírkové rostliny jsou sestaveny do čtyř hlavních oddělení podle zeměpisných oblastí původu (Amerika, Havajské ostrovy, Madagaskar a Afrika) a zahrnují některé významné soubory rostlin.
V oddělení sbírek z amerického kontinentu jsou především kaktusy a suchomilné rostliny z amerických pouštních oblastí, najdeme zde například kaktus Echinocactus grusonii, pryšec Euphorbia punicea a pozoruhodný druh Beaucarnea recurvata.
Následuje oddělení věnované Havajským ostrovům – ve svahu je původní zákonem chráněný háj endemických stromů s havajským jménem wiliwili (Erythrina sandwicensis), z dalších jmenujme jedinou endemickou zástupkyni čeledi makovitých (Papaveraceae) pleskanku (Argemone glauca), z čeledi slézovitých (Malvaceae) ibišky (Hibiscus clayii, Thespesia populnea a Talipariti tiliaceum). S havajským oddělením sousedí soubor rostlin druhu Adenium obesum, doplněný o cykasy.
V dalším oddělení jsou endemity Madagaskaru. Je zde sbírka druhů rodu Alluaudia s hustými trny přesahujícími listy sloužícími jako obrana proti býložravcům, z jiných jmenujme Chadsia grevei, Uncarina peltata a Moringa stenopetala.
V expozici afrických rostlin je možné obdivovat mimo jiné druhy Kigelia africana, Gardenia volkensii, následují skupiny baobabů a suchomilných palem. Z vnější strany lemují stezku soubory druhů rodů Dracaena a Aloe.
Zahrada není dokončena, ani zázemí pro návštěvníky zatím vybudováno není. Ale současné kolekce suchomilných rostlin, kterým se v podmínkách Koko Crater velmi daří, návštěvníky nadchnou.
Fotografováno dne 15. 5. 2013.