Květena Nového Zélandu je dosti bohatá a rozhodně velmi zajímavá. Geografická izolovanost této oblasti od zbytku světa je příčinou zdejšího vysokého stupně endemismu. Uvádí se, že na Novém Zélandu se vyskytuje zhruba 2400 taxonů původních cévnatých rostlin, přičemž endemických je až 80 procent z nich.
Proto je na Novém Zélandu věnována významná pozornost ochraně přírody, téměř dvacet procent celkové rozlohy státu je pokryto národními parky a přírodními rezervacemi. Dvě oblasti jsou uvedeny i na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO. Na Severním ostrově je to Tongariro, na Jižním ostrově zase Te Wahipounamu.
Flóra této oblasti se stává stále známější i ve střední Evropě. Mnozí z nás se už naučili vyslovovat jméno nejstatnějšího kauri Tane Mahuta (Agathis australis), víme co je Pohutukawa (Metrosideros excelsa), Ti Kauka (Cordyline australis), Piuoiu (Blechnum discolor), Tutu (Coriaria sarmentosa), balmín (Leptospermum scoparium), mazus (Mazus radicans), zažili jsme nadšení z krásy zdejších stromových kapradin (např. Cyathea dealbata nebo Cyathea medullaris) i neobvyklosti horských druhů (např. Haastia pulvinaris).
Významnou roli v ochraně původních novozélandských druhů rostlin hrají i zdejší botanické zahrady. Snad všechny se snaží svými sbírkami poukázat na jedinečnost květeny jižního Pacifiku. Patří k nim i Aucklandská botanická zahrada. Je to zahrada poměrně mladá, pro veřejnost byla otevřena v únoru 1982. Nachází se v jižní části největšího novozélandského města, její plocha zabírá 64 hektarů a pěstuje se zde asi 10 tisíc taxonů rostlin z celého světa. Velká pozornost je samozřejmě věnována právě květeně domácí, její nedílnou součástí je i kultivace ohrožených druhů, včetně zajišťování jejich reintrodukce na původní lokality a do regionálních parků.
Jedinečnou částí této zahrady je arboretum Gondwany (Gondwana Arboretum), kde jsou soustředěny vybrané dřeviny z celého prakontinentu Gondwana, který zahrnoval oblasti dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Arábie, Indie, Austrálie a Antarktidy. Cílem této sbírky je poukázat na příbuznost dřevin, které na Gondwaně rostly. Především tu najdeme druhy z čeledi Araucariaceae, ať již samotné australské a jihoamerické blahočety (Araucaria), novozélandské damaroně (Agathis australis) nebo teprve před nedávnem objevenou reliktní wolemii vznešenou (Wollemia nobilis).
V Aucklandu věnují velkou pozornost také květeně jižní Afriky, především tedy Kapské oblasti. Najdeme tu rostliny z čeledi Proteaceae (např. Protea cynaroides), četné cibuloviny (např. Babiana, Crinum, Dierama, Freesia, Gladiolus, Lachenalia, Sparaxis), místní africká zahrada se chlubí i početnou sbírkou druhů rodu Aloe.
V zahradě se setkáme i s užitkovými rostlinami, trvalkovými záhony, palmovou zahradou, rosáriem, původním novozélandským lesem, zajímavostí jsou i velké sbírky šalvějí a šácholanů. V zahradě funguje i menší odborná knihovna s 2500 svazky.
Fotografovala Olga Svobodová, dne 6. 3. 2009.