Botanická zahrada v pohoří Velebit vznikla na základě iniciativy profesora Frana Kušana v roce 1967. Fran Kušan pracoval na Fakultě farmakologie a biochemie Záhřebské univerzity, na které se věnoval léčivým rostlinám. Snaha o založení horské botanické zahrady byla kladně přijata jak státními ochranářskými organizacemi, tak lesní správou. V roce 1966 bylo vymezeno území v údolí Modrič, ve kterém v roce 1967 vznikla vlastní botanická zahrada. Za dva roky byla vyhlášena jako chráněná kulturní památka a v roce 1971 se stala součástí rezervace Zavišan – Balinovac – Velika Kosa. Nyní je součástí Národního parku Severní Velebit.
Do botanické zahrady se dostanete z Jadranské magistrály (E65), v městě Sveti Juraj odbočíte na Oltari a zde pojedete již po šipkách Národního parku nejprve po asfaltové silnici. Silnice končí na velkém parkovišti u vstupu do národního parku (mapa). Pokud je hezké počasí, vybírá se zde vstupné. Dále pokračuje lesní cesta na parkoviště pod Zavišanem a odtud je to asi 10 minut pěšky do botanické zahrady. Cestou minete informační panely o geologii a začátek naučné stezky věnované meteorologii a počasí.
Botanická zahrada se nachází v nadmořské výšce přibližně 1480 m. Ve středu údolí je propasťovitý závrt Balinovačke ponikve hluboký 50 m. Půlkruhový tvar údolí vytváří řadu expozičních možností. V zahradě roste kolem 500 druhů rostlin. Většina roste přirozeně, ale smilkové louky jsou poměrně chudé. Diverzitu zvyšují vlhké skalky závrtu s Dryopteris villarii a Asplenium fissum. Skalní druhy jsou pěstovány v umělém alpinu, které umožňuje růst především teplomilnějším druhům (Iris variegata). Bohužel druhům skalních stěn, jako je místní endemit Degenia velebitica, se zde nedaří. Podél cesty je též několik spíše extenzivních pěstebních záhonů.
Botanickou zahradou vede naučná stezka, která v chorvatštině a agličtině seznamuje s rostlinnými společenstvy pohoří Velebit a významnými druhy. Jednotlivé rostliny jsou podél cesty označeny jmenovkami. Botanická zahrada není oplocená a její naučná stezka volně přechází v turistické značené cesty. Součástí zahrady je také terénní výzkumná stanice.
Botanická zahrada je spíše, podle našeho pojetí, velice dobře připraveným informačním environmentálním centrem. Na místě získáte velké množství informací a uvidíte významné druhy pohoří na malé ploše. Pokud budete na dovolené v severním Chorvatsku, tak si určitě vyhraďte jeden den na prohlídku severního Velebitu a jeho botanické zahrady.
Mimo jiné zde uvidíte:
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Alchemilla xantochlora
Allium victorialis
Androsace villosa
Antennaria dioica
Aquilegia kitaibelii
Arabis scopoliana
Arctostaphylos uva-ursii
Asplenium fissum
Biscutella laevigata
Buphthalmum salicifolium
Cardaminopsis croatica
Carlina acaulis
Centaurea triumfetti
Cerinthe glabra
Chenopodium bonus-henricus
Clematis alpina
Convallaria majalis
Dianthus petraeus
Doronicum austriacum
Epilobium angustifolium
Eryngium alpinum
Festuca bosniaca
Galium verum
Gentiana lutea subsp. symphyandra
Geranium sylvaticum
Globularia cordifolia subsp. bellidifolia
Helianthemum nummularium
Homogyne sylvestris
Juniperus communis subsp. nana
Leontopodinum alpinum subsp. krasense
Leucanthemum adustum
Lilium carniolicum
Lonicera alpigena
Moehringia muscosa
Nardus stricta
Paeonia mascula subsp. velebitica
Primula kitaibeliana
Primula veris subsp. columnae
Pulsatilla alpina
Ranunculus montanus
Rhodiola rosea
Rhododendron hirsutum
Salix appendiculata
Senecio ovatus
Seseli malyi
Sibiraea altaiensis subsp. croatica
Thalictrum aquilegifolium
Thymus pulegioides
Trollius altissimus
Valeriana montana
Valeriana tripteris
Veratrum album
Viola biflora
Fotografováno dne 15. 9. 2012.