Botanická zahrada Vườn bách thảo Hà Nội leží v centru rušné Hanoje, mezi Ho Či Minovým mauzoleem a jezerem West Lake. Byla zřízena v roce 1890 podle návrhu francouzských zahradních architektů. Po dekolonizaci Francouzské Indočíny a vzniku Vietnamské demokratické republiky v roce 1954 nechala vláda zahradu upravit a otevřít pro veřejnost.
Dnešní botanická zahrada se rozkládá na přibližně 20 ha, zahrnujících i dvě jezírka s ostrůvkem a malý pahorek. Na celé ploše rostou stromy, z nichž mnohé pocházejí z doby založení zahrady, asi dvě třetiny druhů jsou domovem ve Vietnamu včetně tropického jihu, ostatní pocházejí z amerického a afrického kontinentu a z Oceánie.
Jména druhů jsou uvedena na modrých tabulkách umístěných na kmenech stromů – jediná informace připomínající klasickou botanickou zahradu. V této zahradě nenajdeme soubory pečlivě roztříděných a zdokumentovaných rostlin, jak je obvyklé, a nadějná směrovka „Orchidea garden“ zavede návštěvníka jen do malé restaurace se třemi květináči s orchidejemi.
Dnešní funkce zahrady je být místem aktivního odpočinku návštěvníků v příjemné zeleni klidného parku. Zejména v ranních a podvečerních hodinách je využíváno několik tras pro běh, plochy pro cvičení tai-či, během dne pro tělocvik žactva i odpolední odpočinek ve stínu stromů. Romantická zákoutí jsou využívána pro schůzky a jako žádaná malebná kulisa pro fotografování novomanželů.
Na východní straně zahrady je umístěna pozoruhodná trvalá sochařská výstava, základ tvoří díla z mezinárodního sympozia z roku 1997 za účasti umělců z 12 zemí světa.
V botanické zahradě Vuon Bach Thao lze vidět tyto druhy stromů:
Afzelia xylocarpa
Ailanthus triphysa
Albizia procera
Albizia saman
Alstonia scholaris
Aphanamixis polystachya
Archontophoenix alexandrae
Bischofia javanica
Bombax ceiba
Cocos nucifera
Dalbergia tonkinensis
Dimocarpus longan
Dipterocarpus alatus
Dipterocarpus retusus
Dracontomelum duperreanum
Elaeis guineensis
Ficus annulata
Ficus benjamina
Ficus elastica
Khaya senegalensis
Lagerstroemia speciosa
Livistona chinensis
Mangifera foetida
Mangifera indica
Millettia ichthyochtona
Millettia nigrescens
Pterocarpus indicus
Pterospermum diversifolium
Semecarpus caudata
Schleichera oleosa
Sterculia foetida
Swietenia macrophylla
Syzygium cumini
Tamarindus indica
Taxodium distichum
Tectona grandis
Xylosma longifolia
Fotografováno dne 28. 3. 2011.